0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Deset světových zpráv6. 2. 20114 minuty

Deset světových zpráv, které by vás neměly minout

„Nikdy nebylo mým zájmem stát se diktátorem.“
Prezident Mubarak, který vládne Egyptu téměř třicet let, ve svém projevu k národu

Reklama

Povstání v Egyptě

Po několikadenních protivládních demonstracích oznámil egyptský prezident Husní Mubarak, že již nebude kandidovat v letošních prezidentských volbách. Zpráva demonstranty požadující jeho okamžitý odchod neuspokojila, do krvavých střetů s nimi se ale v následujících dnech pustili ozbrojení příznivci stávajícího režimu. V Egyptě vládl chaos, agentury hlásily střelbu, násilí, mrtvé a raněné. Útoky stoupenců režimu se soustředily také na zahraniční novináře. 

Změny v Jordánsku

Jordánský král Abdalláh pod tlakem událostí v Egyptě odvolal vládu a jmenoval nového premiéra. Na ulicích Ammánu a dalších jordánských měst protestující požadovali politické reformy včetně přímé volby premiéra a lepší ekonomickou politiku vlády. Mezi analytiky převažoval názor, že poměrně oblíbený král Abdalláh je současnou vlnou nepokojů ohrožen o něco méně než jeho „volení“ kolegové, prezidenti Egypta a Jemenu. 

Povstání v Jemenu

Podobně jako jeho egyptský protějšek, také jemenský prezident Alí Abdalláh Sálih tváří v tvář demonstracím na ulicích jemenských měst oznámil, že…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc