Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Téma

Těžký návrat

Železné mříže zaklapnou a do chladného rána vychází vysoký štíhlý muž s vlasy na ramena. Žena čekající na pustém prostranství mezi haldami jednoho ze zrušených příbramských dolů ho srdečně obejme: „Čau, brácho.“ Její přítel mezitím odšpuntuje šampaňské a s výskotem kropí dvojici gejzírem sektu. Za chvíli je ale zase ticho, nikomu není moc do smíchu. „Co byste chtěli, je to popatnáctý,“ odtuší Martin Vecko. „Žádná sláva.“ Právě ho čeká další pokus v jedné z nejtěžších životních disciplín, jaké tato společnost zná. Návrat z kriminálu.

arest.jpg
arest.jpg
52a_R05_2011.jpg
52a_R05_2011.jpg

„Ohňostroj“, jak se mezi recidivisty říká bouřlivému vítání svobody, tohle mlhavé zimní dopoledne rozhodně nepřipomíná. Martin Vecko sedí v jedné ze žižkovských hospod a zamyšleně pozoruje cvrkot na náměstí za oknem. Dá si pár piv a během prvního dne na svobodě navštíví matku a přítelkyni, která na něj těch osmnáct měsíců počkala, jak se telefonem ujistil už v autě cestou z příbramské věznice. Po víkendu zajde na úřad za sociálním kurátorem zjistit, co pro něj může udělat. A pak na úřad práce.

Tohle kolečko už dávno zná, tentokrát do něj ale vstupuje s obzvlášť silným předsevzetím „znovu to nezvorat“. Pobyt ve vězení, z něhož dnes ráno vyšel, byl totiž mimořádně nepříjemný. „Takovou koncentraci blbosti jsem ještě nezažil,“ říká znechuceně šlachovitý muž, kterému v pražském drogovém podsvětí nikdo neřekne jinak než Čok. „Kolem mě byly jenom úplný gumy. Dej mi cigáro, dej mi vajgla, co máš k snídani, to byla veškerá konverzace. Hrůza. Už se tam nechci vrátit.“

54A_R05_2011_s.jpg
54A_R05_2011_s.jpg
Martin Vecko ale dobře ví, že naplnit tohle předsevzetí nebude vůbec snadné. Problémy měl od dětství, coby nadprůměrně inteligentní, ale těžce hyperaktivní a nezvladatelné dítě se dostal už v sedmi letech do pasťáku. V sedmnácti z něj byla mánička a kromě návštěv undergroundových koncertů se za normalizace taky rval s policajty, vařil…

2011_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1527
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte