Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Svět pomíjivosti

Tento sloupek nemá být jen dalším rozvedením tezí G. Lipovetského, ale spíš upozorněním na to, do jaké míry se dnes kulturní procesy znovu připodobňují přírodním. Celá civilizace, a zejména její západní větev, byla charakteristická tím, že byla budována „na věčné časy“. Mnoho středověkých kamenných staveb stojí podnes, rukopis Bible na pergamenu byl, jsa uskladněn v suchu, takřka věčný, lněná košile vydržela celý život. V přírodě vidíme pravý opak – okvětní plátky jabloní jsou krásou na několik málo dnů, loňské listí je to tam a i to letošní se po jaru rozvíjelo s krátkodechou pýchou.

Je pozoruhodné, že v pozdních civilizačních fázích pozorujeme přechod ke stejné krátkodechosti, jakou zná příroda: Firma, která by vyráběla mixéry nebo trička na celý život, by nutně zkrachovala. Každý rok přináší spoustu knižních i filmových bestsellerů, o nichž se napřesrok neví. Jediný úspěch, který známe, je úspěch okamžitý – není už zneuznaných géniů, které by po vzoru Petra z Chelčic či Rogera Bacona někdo po staletích s podivením oprášil. Podobně je tomu třeba s mimořádně krásným motýlem: pokud nezanechá potomstvo, za několik týdnů se promění v hrstku drti.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.