Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Útěk z Ruska

Jedním z důvodů, proč je Putinův režim tak stabilní, je otevření hranic


 

Jeane Kirkpatricková v roce 1979 v časopise Commentary uveřejnila slavný článek Diktatury a dvojí metry. Tvrdila v něm, že totalitní režimy založené na revoluční ideologii jsou nejen represivnější než tradiční autoritářské režimy, ale je mnohem těžší je liberalizovat či demokratizovat. Podle jejího názoru ideologie těmto režimům dodávala transcendentální legitimitu, a tím z nich dělala něco na způsob teokracií.

Ideologie byla i prostředkem na zajištění soudržnosti vládnoucí elity. Pojem „stranické linie“ podle Kena Jowitta plnil v leninských režimech funkci, jakou na Západě zastávaly demokratické procedury. Ideologie, na níž byla vládnoucí strana založena, byla životně důležitá při řešení otázky následnictví – největší hrozbě pro stabilitu autokratických režimů. Vládnoucí ideologie dále sloužila jako nástroj politické mobilizace. Jak ukazují dějiny Sovětského svazu, někdy bylo lehčí pro režim umřít než pod ním žít. Hrdinské skutky sovětského národa ve druhé světové válce byly krajním projevem moci ideologických autoritářů.

 

Gorbačovův omyl

Představa ideologie jako zdroje síly autokratických režimů byla pro uvažování na Západě natolik významnou součástí dědictví studené války, že dnes překvapuje názor postsovětských elit, že komunistická elita byla naopak slabou stránkou starého režimu.…

7. - 13. listopadu 2011, č. 45/11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

7. - 13. listopadu 2011, č. 45/11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte