Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Anketa

Anketa: Jak by měly Evropa a Česko zareagovat na uvěznění Julije Tymošenkové a situaci na Ukrajině?

Tereza Stöckelová

mluvčí ProAltu

Ukrajinská politika a ekonomika je neprůhledná a má silně korupční povahu, která zasahuje jak vládu, tak opozici. Kritika činů Tymošenkové z nás nemůže činit příznivce Janukovyče a naopak. Z hlediska občanské společnosti považuji za důležité všimnout si na kauze obecnější otázky, jež se týká trestněprávní odpovědnosti politiků. Myslím, že je potřeba hledat férové a transparentní způsoby, jak je vystavit odpovědnosti (nejen prázdné „politické“ odpovědnosti) za jejich rozhodnutí jakožto veřejných činitelů. Zajímavým příkladem je Island. Po velkých protestech občanské společnosti v minulém roce, označovaných jako islandská revoluce, probíhá nyní vyšetřování trestní zodpovědnosti mj. bývalého premiéra za hospodářský kolaps země.

 

 

JAN HAMÁČEK

poslanec ČSSD

Rozumím tomu, že by paní Tymošenková měla být vyšetřována. Existuje zde totiž reálné podezření, že se jako předsedkyně vlády dopouštěla věcí při nakládání se státními penězi a řízením státu, které by byly v EU nemyslitelné. Souzena však musí být v procesu, jenž by odpovídal evropským standardům, což ten stávající bohužel nebyl. Je tedy sporné, do jaké míry by se měla česká diplomacie či EU v tomto sporu angažovat. Vyjádření nesouhlasu s obecně špatným stavem soudnictví na Ukrajině a podpora úsilí o jeho nápravu je jedna věc. Rozhodně však není namístě podléhat emocím a vnímat Tymošenkovou jako disidenta. Navíc se nedomnívám, že izolace Ukrajiny ze strany EU může být někomu prospěšná.

 

 

Radka Bzonková

slavistka

EU by měla intenzivněji reagovat na celý proces Janukovyčovy postupující autoritářské politiky, včetně soudu s Tymošenkovou. Bývalá premiérka je stejně jako Janukovyč zapletena do řady korupčních skandálů, ale zasloužila by si nezávislý soudní proces, ne politickou inscenaci procesu. EU může dát soudce a prokurátory na černou listinu, čímž jim odepře vstup do evropských zemí a vyšle i jasné politické gesto k Ukrajině. Z dlouhodobějšího hlediska by EU měla zkusit pozastavit diktátorské tendence prezidenta. Janukovyč postupuje podle ruského vzoru: centralizuje a kontroluje regiony, hubí opozici, zavírá nezávislá média. Investice EU do občanské společnosti a nezávislých médií může tento staronový autoritářský trend změnit.

 

 

Tomáš Glanc

rusista

Soudnictví řízené jmenovitou nebo implicitní objednávkou politických nepřátel souzených je jedním z nejzákeřnějších rysů imitovaných demokracií a Tymošenková nebo Chodorkovskij jsou špičky ledovců, na které evropští politici reagují nedostatečně a hlavně neefektivně. Odvážnější vyjádří „znepokojení“ a v nejlepším případě se sejdou s obhájci či příbuznými obětí. Konkrétní návrhy na rozumný postup nemají cenu bez studia protokolu jednotlivých forem mezinárodních vztahů a organizací, ale je jasné, že evropské instance včetně českých by měly projevit mnohem důraznější odpor než dosud, alibistické „nevměšování“ podporuje zvůli, která se kdykoli může obrátit proti komukoli.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Text vyšel v Respektu 42/2011 pod titulkem Anketa: Jak by měly Evropa a Česko zareagovat na uvěznění Julije Tymošenkové a situaci na Ukrajině?