30A_cudlin_R04_2011_n.jpg
30A_cudlin_R04_2011_n.jpg

Mluví se o tom, že finanční svět se definitivně vyhoupl z krize. Dokážeme už tedy také zhodnotit, co zásadního v něm uplynulé roky změnily?

Sedláček: Krize nám otevřela oči. Těch příkladů je mnoho, ale ukažme si to třeba na problémy zmítaném Irsku. Ve Financial Times vyšla zajímavá věta, že kdybychom skutečně nesli riziko irského bankrotu na svých bedrech, musela by být úroková sazba na jeho dluhopisy několikanásobně vyšší. Jinými slovy, irský úrok byl v minulosti neúměrně nízký, protože nikdo z investorů ve skutečnosti nepočítal s tím, že by o své peníze přišel. Takže úrok vlastně nebyl úrok, půjčka nebyla půjčka.

Sobíšek: To se samozřejmě netýká jen Irska nebo USA, ale všech subjektů, které si na kapitálovém trhu v minulosti půjčovaly peníze. Prostě ta riziková prémie nebyla oceňována správně. A to se dnes změnilo. Nedůvěryhodné subjekty platí vysoké úroky za své dluhy a může jim to působit potíže. V případě podniků to může vést k tomu, že si přestanou půjčovat, v případě zadlužených států to vede k úvahám o jejich zásadní restrukturalizaci.

Sedláček: Ono se vlastně také potvrdilo, že úrok je hrozně ošemetná věc. Všichni staří mudrci, Aristotelem počínaje, před ním varovali. My si z něj však udělali ústřední kámen naší společnosti. Vezměte naší společnosti úrok a sesype se to. Teď nekritizuji úrok, jen říkám, že jsme osedlali velice…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte