06_anketa_home.jpg
06_anketa_home.jpg

 

 

anketa_A_n.jpg
anketa_A_n.jpg
Šádí Shanaáh

analytické centrum Glopolis

Jediná cesta, jak pomoci Sýrii, je přesvědčit režim k zastavení násilí a k započetí smysluplných reforem. Zatím je režim odhodlaný bojovat do krvavého konce a má k tomu jak prostředky, tak i určitou podporu uvnitř i vně Sýrie. S tím, že by se opozice vzdala, se nedá počítat. Část se začíná ozbrojovat. Vojenské vměšování třetí strany by destabilizovalo celou oblast. Opravdové reformy by ale znamenaly konec režimu. Proto je nezbytné doprovázet politiku biče (sankce atd.) politikou cukru (záruky pro představitele a spojence režimu). Je to nemorální, ale ostatní možnosti jsou krvavé.

 

anketa_B_n.jpg
anketa_B_n.jpg
Rašíd Chalil

soudní překladatel

Hlavním sloganem syrských demonstrací z minulého týdne bylo: „Vaše mlčení nás zabíjí!“ Po více než čtyřech měsících nepokojů a chladnokrevného zabíjení demonstrantů (přes 2000 obětí) ze strany syrských bezpečnostních sil a provládních zločineckých gangů přichází velmi chabá odezva z okolního světa, který zatím tomu dění mlčky přihlíží! Přes obrovskou způsobenou bolest a krutost vládce jsou Syřané rozhodnuti dojít do cíle, tj. svržení režimu, stůj co stůj. Svobodní lidé po celém světě mohou pomoci tím, když dají najevo, že jejich volání slyší.

 

anketa_C_n.jpg
anketa_C_n.jpg
Břetislav Tureček

Český rozhlas

Razantní tlak Západu na libyjského vůdce Kaddáfího, jeho zahnání do kouta, právně sporná podpora rebelů, přehlížení jejich zločinů a nekritické propagování jejich zájmů řadou médií Libyjcům za půl roku nepřinesly svobodu ani mír. Uplatňovat podobný černobílý model v případě Sýrie by bylo ještě větší chybou, neboť tam navíc hrozí náboženský konflikt, fatální ohrožení menšin (včetně prorežimních křesťanů) a rozšíření krize do celého regionu. Svět by měl tlačit na Bašára Asada, ale i na stále radikálnější opozici a rebely a vnutit jim zprostředkování, například Tureckem. Asad musí mít únikovou cestu.

 

anketa_D_n.jpg
anketa_D_n.jpg
Štefan Füle

eurokomisař

Za klíčové považuji především zastavit krveprolévání a přinutit syrskou vládu, aby zahájila s opozicí politický dialog. To jsou cíle EU a v tomto směru také vyvíjíme tlak na prezidenta Asada. Přerušili jsme veškerou dvoustrannou spolupráci a zavedli sankce proti konkrétním představitelům režimu, kteří se podílejí na násilných represích. Zároveň usilujeme o pomoc přímo obyvatelům. V humanitární oblasti velmi těsně spolupracujeme s Mezinárodním červeným křížem. Současně se snažíme podpořit rozvoj občanské společnosti, což je investice do budoucnosti Sýrie.

 

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte