Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Fuga aneb umění úniku

Fuga je vrcholnou hudební formou baroka, mexický spisovatel Sergio Pitol ale titulem své knihy Umění fugy odkazuje ještě k něčemu jinému. Ve španělštině totiž slovo fuga znamená únik, odkazuje k prchavosti, nestálosti a pomíjivosti. „Cestovatel i spisovatel mají pouze jistotu odchodu,“

píše Pitol.

Sám v roce 1961 utekl před autoritativním režimem z Mexika, bylo mu 28 let. Prodal všechny své knihy a obrazy a přežíval pak nějaký čas ze dne na den v hotelech v Londýně, Římě nebo v divoké čtvrti Escudellers v Barceloně, kam se v 60. letech stahovali hippies, dealeři a pasáci. Jednou se tu Pitol stal i svědkem vraždy, což s ním silně otřáslo. Často neměl peníze a někdy ani nic k jídlu a propadal se do depresí: „Poznal jsem temný svár. (…) boj mezi pokušeními světa a nevyhnutelnou samotou tvůrčího procesu. Touhu po světě a současně jeho odmítnutí.“ Pak ale získal místo v diplomatických službách a více než dvacet let působil jako kulturní atašé ve Varšavě, Pekingu a v 80. letech i v Praze. Je proto s podivem, že se k českým čtenářům dostává jeho první kniha až teď. A to i proto, že Sergio Pitol je držitelem nejprestižnější literární ceny iberoamerického světa – Cervantesovy ceny.

Jeho kniha esejů je tak rozmanitá tematicky i žánrově, že jde tuto mozaiku jen těžko vystihnout. Prolínají se tu autorovy zážitky z dětství a cest, vzpomínky na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.