Vypadá to, že tomu skutečně nejde nic vytknout. Ministr zemědělství Ivan Fuksa požádal renomovanou protikorupční organizaci Transparency International (TI), aby mu pomohla se zprůhledněním zmanipulovaných lesních tendrů, a ta na to kývla. Tohle nečekané spojenectví přitom otevírá zajímavou otázku: má nevládní organizace spolupracovat s tím, koho má ze své podstaty kontrolovat?)

 

Jak nesednout na lep

Ze zveřejněné smlouvy, kterou TI podepsala s ministrem Fuksou, vyplývá, že její kontrakt pro stát má trvat rok a z eráru může za poskytnuté služby získat maximálně milion a půl. Za tyhle peníze mají její experti úředníkům ministerstva radit, jak neprůhledné tendry, skrze něž se tu dosud vyplýtvalo deset miliard korun, učinit důvěryhodnými.Nechtěli jsme jen veřejně kritizovat, ale prosadit nějaké zlepšení, vysvětlují lidé z TI, proč se rozhodli s ministerstvem spolupracovat.

Mohl by to skutečně být posun k lepšímu. TI není ve věci Lesů ČR součástí žádné lobbistické skupiny, která tu dosud eráru pouštěla skrze tendry žilou, nelze ji tedy podezřívat, že její zlepšující návrhy by měly za cíl dál zatemňovat už tak temné lesní hospodaření. Právě naopak. TI už například u Fuksových lidí prosadila, že soutěže, z nichž bezdůvodně odstoupí jejich výherce s nejlevnější…

2011_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundra-stihly kopie

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte