„Google Earth, mobilní telefony a internet, všechny zdánlivě zmenšují svět – ale právě tato iluze propojenosti činí cestování ještě potřebnějším než dříve,“ napsal nedávno slavný autor cestopisů Paul Theroux, „svět je totiž ve skutečnosti jiný, než se nám (při pohledu zdálky) zdá.“ Při výpravě do světa za lidmi schovanými za fasádami mediálního zpravodajství zjistíme třeba, že naprostá většina Íránců netrpí protizápadní záští, anebo nás překvapí, že nejsilnějším dojmem z většiny afrických států není bída. Letní cestování má ale i praktičtější rovinu.

Každý turista je součástí mocné půlmiliardové lobbistické skupiny pozemšťanů, kteří míří za hranice svých států. Každý její člen svými valutami podporuje režim země, v jehož moři se koupe. Proto kdysi Člověk v tísni odrazoval od cest na Kubu, jelikož z nich profitoval Fidel Castro. Při výběru letošních dovolených stojíme před mnohem pozitivnější volbou: můžeme naše peníze investovat do přechodu k demokracii v Tunisku a v Egyptě, které jsou na příjmech z turismu závislé.

O trvalém úspěchu obou arabských revolucí rozhodnou ekonomické výsledky nových režimů, úspěšnost přechodu k demokracii se obecně zvyšuje v závislosti na hospodářském výkonu státu. V Tunisku v odvětvích napojených na cestování pracuje asi sedmina…

2011_obalka_R28
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R28
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1533

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte