Měla to být vlajková loď čínské expanze do Evropy. Namísto stříhání stužek a bouchání šampaňského při otevření nové dálnice teď ale v Polsku létají výhrůžky miliardovými žalobami a padají hlavy odpovědných úředníků. Kde se stala chyba?

Dálnice A 2 mezi polskou metropolí Varšavou a dalším dopravním uzlem Lodží byla vždy vnímána jako zásadní tepna. V Polsku zoufale nedostatkové autostrády slibují politici už dlouhé roky, jejich rychlé dokončení se navíc stalo jednou z podmínek pro přiklepnutí organizace fotbalového šampionátu v roce 2012. Úspěch se zdá alespoň v tuto chvíli na hony vzdálen realitě. „Odstupujeme od spolupráce a budeme požadovat náležité odškodnění,“ nechal se v dramatickém projevu slyšet polský premiér Donald Tusk. Jak následně doplnilo státní ředitelství dálnic GDDKiA, ve hře je okamžité převzetí rozestavěné dálnice některou z polských firem či vyhlášení nové soutěže. Stavba se může protáhnout o měsíce, a pokud jde o odškodné, zazněla astronomická suma ve výši zhruba čtyř a půl miliardy korun.

 

Ceny jdou dolů

Příčiny jsou podle úřadů jednoduché: Covec požadoval dodatečné zdražování a celkově nezvládal organizaci stavby. Když mu Poláci nevyhověli, sám přerušil práce na stavbě a úředníkům tak nezbylo nic jiného než odstoupit od…

2011_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte