Minulý týden přinesl první dobrou zprávu o státních maturitách. Netýká se však ani ministerstva školství, ani společnosti Cermat, která státní část maturit tvoří, a dokonce ani maturity samotné. Týká se maturantů.

Studenti ukázali, že nejsou poslušná a lhostejná masa, se kterou si mocní mohou dělat, co se jim zamane. Proti nepovedenému projektu státních maturit se dokázali hlasitě ozvat.

První vlna studentské kritiky směřovala proti plánu ministra Josefa Dobeše zamknout zadání maturitních úloh a správné odpovědi navždy do trezoru. Žádný jiný stát, který má nějakou podobu státní maturitní zkoušky, testy netají.

Následovala studentská akce. Na internetu se objevila pirátská kopie testu z českého jazyka. Jen díky tomu vyšlo najevo, že test je opravdu mizerný – obsahuje nesmyslné a nejednoznačné otázky. Brzy na internetu visely v podstatě všechny testy a rozběhla se k nim debata odborníků. Zároveň sepsali studenti brněnského gymnázia otevřený dopis ministrovi. V něm se mimo jiné pozastavují nad tím, že utajení testů vylučuje debatu a tím i jejich zkvalitnění. Dopis už má téměř třináct tisíc signatářů.

Ministr v tomto jednom sporu vyklidil pozice – nic jiného mu ostatně nezbývalo. Ačkoli se původně chlubil, že „maturita je zabezpečenější než dokumenty Pentagonu“ a veřejnost testy…

2011_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte