Naše reformní vláda není populární. U veřejnosti má sotva čtvrtinovou podporu, kritizuje ji nejen opozice, ale i přirozený spojenec středopravých reformátorů – nezávislí ekonomové. Podstatou roli v tom – kromě úsporných reforem, jež jsou málokdy v oblibě – hraje neobratnost, s jakou vláda své kroky dává dohromady, a to, jak je vysvětluje.

Oběma těmito defekty trpí kromě penzijní reformy i její souputník – plán na sjednocení DPH. Dlouholetý sen velké části ODS se sice překvapivě podařilo v koalici protlačit (dolní sazba DPH se v roce 2012 zvýší z 10 na 14 % a sjednocení sazeb na 17,5 % má přijít o rok později), ale je velkou otázkou, zda tento krok dává politicky a ekonomicky smysl.

Je pravda, že co nejjednodušší daňový systém s minimem výjimek zvyšuje přehlednost i férovost trhů. Na druhé straně všechny země EU, které používají systém nejméně dvou sazeb daní (v sedmi státech je dokonce jedna ze sazeb nulová), k tomu mají důvod, a není jím jen populismus. Daňové zvýhodnění zboží základní životní potřeby, které tvoří vyšší podíl ve spotřebním koši chudších obyvatel, totiž umožní snížit rozsah sociálních dávek pro tuto skupinu. Velmi nízkou daň má zároveň smysl použít třeba na služby, jejichž poskytování stojí přímo či nepřímo na státních…

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte