Mají Věci veřejné odejít z vlády? Otázka se opakuje častěji než dotaz, kdy Jaromír Jágr skončí s reprezentací. Středočeská ODS dokonce vyzvala premiéra Nečase, ať VV vyhodí z vlády a udělá menšinový kabinet s TOP 09. Už jsme v tomto časopise psali, že Věci veřejné po všech skandálech nemají ve vládě co dělat, zároveň je ale třeba říct, že odchod VV znamená předčasné volby. Respektive by znamenat měl. Menšinový kabinet by totiž byl odsouzen k složitému hledání podpory pro jednotlivé návrhy a to by znamenalo zastavení jakýchkoli významných změn.

Předčasné volby ale nejsou ideálním řešením. Netušíme, jestli by po nich vznikl nějaký stabilní kabinet, který by přišel s kvalitním programem. Také hrozí, že i potom přijdou další a další předčasné volby, což by oslabilo zdejší politický systém. Výzkumy navíc naznačují, že příštím kabinetem by mohla být vláda ČSSD s podporou komunistů. A taková vláda nemůže být lepší než ta dnešní, protože i když odhlédneme od minulosti KSČM (a to je velmi těžké), tak je to populistická a nesystémová strana. Co taková vláda může přinést? Méně klientelismu? Opravdu, když je členem stínové vlády ČSSD pražský kmotr Hulinský?

Stávající kabinet by měl veřejnosti předložit přesný plán kroků, které se chystá udělat. Aby lidé měli představu, co je čeká a mohli si říct: Tahle…

2011_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2209

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte