Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Jednou nohou ven

Češi jsou v EU nespokojení a polovina by chtěla pryč

Květnová zpráva agentury STEM přinesla pozoruhodnou zvěst: důvěra Čechů v Evropskou unii klesla na historické minimum a po sedmi letech uvnitř by nyní nadpoloviční většina voličů v novém referendu o vstupu hlasovala proti. Informace jen rychle prolétla novinami, ačkoli je u čeho se zastavit – zejména když se poodhalí čísla, která se do médií nevešla.

 

Kontext především

Výzkumníci STEM sledují vztah Čechů k Unii od rozšíření v roce 2004 a pokládají vybranému vzorku populace stejné otázky: jestli jsou spokojení se členstvím, jestli Unii důvěřují a zda by hlasovali pro vstup, kdyby se o něm znovu konalo referendum. Na všechny zmíněné dotazy teď agentura posbírala nejvíc negativních odpovědí v historii průzkumu. Čechů spokojených se členstvím je stejně jako nespokojených, Unii důvěřuje 46 % – dosavadní minimum bylo 50 % –, a kdyby se nyní opakovalo referendum, 51 % by hlasovalo „děkuji, nechci“, oproti 49 % pro „ano“.

Příčiny klesající spokojenosti nejsou jasné. „Nikdy se neptáme konkrétně proč, zjišťujeme jen celkové naladění ve společnosti,“ říká k tomu Stanislav Hampl ze STEM. Hned ale dodává: „Z historie dat vychází, že rozhodující pro názor na EU je aktuální politicko…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.