77-_R02_2010_n.jpg
77-_R02_2010_n.jpg

Marks & Engels se tenhle obchodní řetězec nejmenuje, ale mohl by. Vystihovalo by to fakt, že u nich výměna zboží za peníze se ziskem probíhá hladce, ke spokojenosti kapitalisty, konzumujících pracujících a k větší slávě sociálních kritiků. Právě proto jsem teď nejistá. Stojím totiž v jejich pražském obchodě frontu. Na jejím konci ale lidé odevzdávají zboží a dostávají útratu nazpátek. Paní u pultíku k tomu říká: To nevadí, že jste k Vánocům dostali masožravku, která nekouše, a šálu, co kouše, dejte nám to zpátky a tady máte peníze a utraťte je klidně u jiného kapitalisty. Co by na to řekli Marks & Engels?

Je to tím, že vracení se nosí. Vstřícná politika při vracení zboží je dnes součástí marketingu, má ze zákazníka sejmout část rizika při rozhodování a přenést ho na obchodníka. Vracení je ale zároveň problém. Část šťastných a veselých předvánočních tržeb musejí totiž obchodníci zase odepsat; v USA je to údajně sedm procent utržených peněz. Vracení je také předmětem neveselého oboru zvaného reverzní logistika. Je to pravý opak vítězného tažení zboží od výrobce k zákazníkovi a jde o to, aby se nechtěné zboží odklidilo nenápadně někam, kde nebude moc vadit.

Češi rekordně utráceli za nákupy po internetu, píše se každý rok v novinách, takže i letos, a to dává vracení další rozměr. Zákon říká, že člověk má právo zboží vrátit do čtrnácti dnů, pokud nakupuje na dálku. Například za použití internetu či videotelefonu,…

2011_obalka_R02
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R02
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1227

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte