59_kultura_otvirak01_varianta_R18_2011_s.jpg
59_kultura_otvirak01_varianta_R18_2011_s.jpg
Úplně se mi z toho zpotily ruce. To je neuvěřitelné. Jsem šokován. Obětoval jsem tomu tolik času, tolik energie.“ Francouzský cestovatel Cyril Delafosse-Guiramand té zprávě prostě nemůže uvěřit. Má za sebou stovky kilometrů své pěší cesty ze Sibiře do Indie, kterou chce vzdát hold Polákovi Sławomiru Rawiczovi a jeho třem přátelům, kteří stejnou trasu absolvovali v roce 1941 při útěku ze sovětského lágru. Teď mu ale někdo satelitním telefonem říká, že si Rawicz svůj slavný příběh vymyslel. Delafosse-Guiramand už prošel Sibiř, území kolem jezera Bajkal a kus Mongolska a čeká ho nejobtížnější pasáž trasy, vedoucí skrz poušť Gobi. Nakonec redaktorovi BBC do telefonu říká, že cestu přesto zkusí dokončit, aby uctil všechny oběti Stalinova režimu.

Delafosse-Guiramand nebyl zdaleka jediným dobrodruhem, kterého uhranula světoznámá Rawiczova kniha Dlouhá cesta. Román z roku 1956 líčí neuvěřitelný příběh odysey několika uprchlíků z gulagu, kteří museli pěšky zdolat více než šest tisíc kilometrů, aby se ze Sovětského svazu na počátku druhé světové války dostali skrz Himálaj až do Indie na vytouženou svobodu. Jako inspirace knížka posloužila nespočtu odvážlivců, kteří se zhlédli v Rawiczově líčení toho, čeho je lidská vůle schopna v divočině dosáhnout. Jenže právě před pěti lety reportéři BBC přesvědčivě doložili, že…

2011_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte