Českou politiku by bylo možné s mírnou nadsázkou charakterizovat tak, že se v ní nebojuje o prosazení politických programů stran, ale pouze o obsazení ministerstva vnitra. Bylo ostatně příčinou roztržky loni hned po volbách, když si Věci veřejné kladly jako podmínku ke vstupu do vlády post ministra vnitra. Před několika měsíci pak téměř hrozil rozpad vlády kvůli souboji o křeslo policejního prezidenta. A současná krize je ve své podstatě také spojena s ovládnutím vnitra.

V čem je vnitro tak výjimečné, že vzbuzuje u politiků takové vášně? Vždyť v normálně fungující demokracii by mělo vnitro být obyčejným rezortem, jehož poslání se od jiných ministerstev nijak zvlášť neliší. Jenže v Česku vnímají politici ministerstvo vnitra – řečeno totalitární mluvou – jako silový rezort, jako nástroj v mocenském souboji.

 

Příklad Gross

Pokud zúžíme vnitro na policii (protože o tu jde politikům především), pak existují dvě možnosti, jak na ni nahlížet. Buď policie opravdu funguje jako mocenský nástroj politiků pro udržení se u moci a pro kontrolu konkurence, anebo je to jen iluze, které politici zbytečně podléhají, neboť policie se ve skutečnosti věnuje pouze svému pravému poslání, jímž je ochrana společnosti před zločinem.

Druhá možnost je bohužel málo…

2011_obalka_R16-17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R16-17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte