20A_varianta_R15_2011_n.jpg
20A_varianta_R15_2011_n.jpg

Spojené státy neprožívají úplně šťastné období. Vedou tři války, čelí rekordnímu schodku veřejných financí, musejí řešit zásadní věci typu neúnosná závislost na ropě dovážené z rizikového Blízkého východu. Hledání receptů navíc komplikuje politická realita: americká politická scéna je stále víc rozdělena na dva tábory, které přestávají být schopny uzavírat kompromisy.

20A_varianta_R15_2011_s.jpg
20A_varianta_R15_2011_s.jpg
V poslední době je to vidět na debatě o státním rozpočtu na letošní rok. O víkendu, kdy šel Respekt do tisku, se zdálo, že vůdci obou hlavních politických stran – tedy prezident Barack Obama za demokraty a šéf republikánské většiny v Kongresu John Boehner – nedokážou nalézt dohodu na kompromisní podobě rozpočtu. To je v USA docela fatální věc. Pokud v Česku parlament neschválí rozpočet, vláda funguje podle rozpočtového provizoria kopírujícího rozpočet loňský. Ve Spojených státech ale při nedohodě o rozpočtu je stát zcela odstřižen od peněz pro své zaměstnance a v mnohých ohledech de facto přestává fungovat. Důchody se budou vyplácet, v Afghánistánu se také bude válčit dál a ani celníci na hranicích nepřestanou prohlížet pasy. Řadoví státní zaměstnanci však nebudou dostávat peníze a finanční ztrátu utrpí i spousta privátních firem, které jsou na veřejný sektor napojeny.

Podobná situace nastala i v půlce 90. let, kdy republikánská většina také zablokovala demokratickému prezidentovi jeho rozpočet. Tehdy na to…

2011_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2192

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte