38AA_R14_2011_n.jpg
38AA_R14_2011_n.jpg

Ani jeden jediný hřebík či ocelová svorka, jen precizní práce se dřevem, které do sebe dokonale zapadá. Když se paní Dayar (80) rozpovídá o svém domě, okamžitě se jí rozzáří oči. „To stavení dokončili už v roce 1843. Je to nejstarší dům široko daleko a pořád byste jen stěží hledali bytelnější,“ usmívá se vrásčitá dáma. Sedí na zemi na tkaném koberci s nohama složenýma pod sebe. Mluví pomalu, ale její zvučný hlas prostupuje celou místnost táhnoucí se na dvacet metrů do šířky. „To stavení přežije mě i moji dceru,“ pokládá ruku na mohutný trám u okna. „Bezpochyby i její dceru a dcery jejích dcer,“ říká a přidává detaily o stavbě i letité péči o svůj domov.

38AA_R14_2011_s.jpg
38AA_R14_2011_s.jpg
Dayařin šestiletý pravnuk Huraini to vyprávění napjatě poslouchá a pečlivě studuje jednotlivé dřevěné spáry na stěně. On sám však, stejně jako žádný jiný muž z Dayařina příbuzenstva, v té vyhlídce nefiguruje. Tady, v krajině národa Minangkabau na indonéském ostrově Sumatra už po tisíciletí náleží veškeré materiální vlastnictví ženám. Zdá se přitom, že moderní doba ani prudký rozmach indonéského hospodářství nedokázaly zdejší víru v blahodárný vliv matriarchátu nabourat.

 

Býk a tele

Krajinu rozprostírající se v tisícimetrové výšce nad pobřežím zalévá odpolední přeháňka, tropická teplota však ani přesto neklesá pod osmadvacet stupňů…

2011_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte