Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Společnost

Přísně střežená sebevražda

Proč stát neochránil hlavního podezřelého v případu Anny Janatkové

Kostel salesiánské farnosti v pražských Kobylisích je zaplněn do posledního místa. Je tu odhadem tak pět set lidí – starší ženy, které se už po prvních slovech faráře rozeštkají, páry s malými dětmi, čtyřicetiletí manažeři i dospívající dívky v upnutých džínách. Páter mluví o tom, že tento svět je dobrý, a pak si položí řečnickou otázku: „Ale jaké je to dobro, když zemřela Anička?“ Za zády je slyšet popotahování, lidé poklekají a v tichosti se modlí. „Osud Aničky nám znovu připomněl, že máme chránit život v jakékoli formě, i ten ještě nenarozený,“ zní od oltáře, lidé pláčou nebo rezignovaně pozorují křehkou tvář Anny Janatkové na vystavené fotografii. V sále není nikdo z její rodiny. Zádušní mše je určena pro širokou veřejnost a zorganizovala ji zdejší fara ve spolupráci s nedalekou základní školou, kam devítiletá školačka, která loni na podzim zmizela v pražské Troji a v polovině března bylo tamtéž nalezeno její tělo, chodila.

Přesně tři dny před obřadem se odehrálo jiné drama. Ve vazební cele se oběsil Otakar T., muž obviněný z násilné smrti děvčete. Nebude nikdy konfrontován se spravedlností a případ zřejmě nebude nikdy dořešen. Otázka je jasná: jak je možné, že tento stát nedokázal během vyšetřování ochránit ostře sledovaného – a možná nevinného – muže, bez něhož ztrácí pátrání po odpovědi smysl?

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.