Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Vývoj života v deseti obrazech

Jak se zrodila první buňka? Kde se vzal genetický kód? A jak mohlo vzniknout něco tak bizarního, jako je sex? Nick Lane, biochemik Londýnské univerzity, si pro svou knihu Vývoj života vybral nelehký úkol – vyprávět o deseti velkých vynálezech evoluce od vzniku života a DNA až po objevení pohybu, oka a vědomí. Nelehký úkol je to proto, že každý z těch evolučních vynálezů by si zasloužil samostatnou knihu. Biologie v posledních dvaceti letech pokročila v poznání života tak hluboko do jeho různých zákoutí, že je velmi obtížné hledat hranici nutného zjednodušení tak, aby se autor nedopouštěl nepřesností nebo aby život neredukoval na pouhou hmotu a její mechanické funkce. Nicku Laneovi se to daří jen zčásti.

Nejpoutavější je jeho kniha ve zdánlivě méně přitažlivých kapitolách, v nichž vypráví o vzniku teplokrevnosti živočichů a fotosyntézy rostlin. Tady přiznává nejednoznačnost jednotlivých hypotéz, vypráví o sporech paleobiologů o to, jestli dinosauři měli peří a plicní vaky podobně jako ptáci, jejich mladší příbuzní. Daří se mu poutavě vykreslit prehistorické časy, kdy se na Zemi zrodily první cyanobakterie, jimž vděčíme za to, že můžeme dýchat a že je naše planeta modrá. Dobrodružný příběh pozemského života se tu proplétá s dramatickým příběhem vědeckého výzkumu, jeho překvapivých objevů i falešných teorií a slepých uliček.

Je proto paradoxní, když v úvodních kapitolách o vzniku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.