Pokud někdo minulý čtvrtek později zasedl k televizi a pustil si zpravodajské Události, mohl nabýt dojmu, že se tu dramaticky mění politická kultura. Miroslav Kalousek se omlouval za absenci „pokory“, „sebestřednou aroganci“, a dokonce mluvil o nutnosti podat „rezignaci ještě dnes“. Po chvilce se ale divák uklidnil, nic se nemění, protože Kalousek překvapivě nemluvil o sobě, ale o ministru Alexandru Vondrovi.

 

Nemilosrdná politika

Ta energie, kterou Miroslav Kalousek věnuje boji s Vondrou, je pozoruhodná. Nejdříve osobně zaštiťuje vyšetřování Finančního analytického útvaru (FAÚ), který řešil kauzu ProMoPro. Pak zase, kde to jen jde, požaduje Vondrovu hlavu. Jak to kontrastuje s jeho výroky k jiným velkým skandálům současnosti: tunelování Státního fondu životního prostředí lidmi od ministra Drobila a sledování opozice ze strany detektivní kanceláře ABL na Praze 11. K první z nich uvedl: „Reagovat musí především ODS. My jako koaliční partneři jim do toho nebudeme nějakými prohlášeními zasahovat.“ A ke druhé pak sdělil: „Je to znepokojující, ale dokud se to nevyřeší, doporučuji neplýtvat silnými slovy.“

Je zkrátka evidentní, že Kalouska žene chuť pomsty. S Vondrou jsou letití rivalové a hlavně – dnešní ministr obrany začal rušit ve svém rezortu vazby, které tam kdysi Kalousek pomáhal vytvářet.

To je ale jen jedna rovina sporu.…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2156

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte