59E_jaros_R11_2011_n.jpg
59E_jaros_R11_2011_n.jpg

59D_jaros_R11_2011_s.jpg
59D_jaros_R11_2011_s.jpg
Je časné ráno první březnové soboty a za horizontem Žďárských vrchů vychází na modré nebe pampeliškově žlutý sluneční kotouč. Na šedivých pastvinách okolo obce Vortová zajiskří jinovatka a lehký opar, zamrzlá oka nedalekých rybníků Utopenec, Návesník a Zlámanec promění sluneční paprsky v blyštivá zrcadla. Před místní hospodou se v této kulise scházejí postavy jako z panoptika. Strakatý se Ženuškou, Turci, Kobyla, Slamění, Kominíci, Rasové a Židi.

Tradiční jarní slavnost, jejíž zahájení právě sledujeme, zasahuje hodně daleko za blyštivý obzor: masopustní masky z vesnic na Hlinecku se loni na podzim dostaly až na seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Nebýt poznámek prezidenta Václava Klause a jeho suity, kteří za mezinárodním zájmem o zdejší tradice vidí reinkarnaci RVHP, nevzbudila by podzimní událost žádný zvláštní rozruch. V zemi, která o většinu svých tradic přišla, jde přesto o unikátní a nebývale živou venkovskou slavnost: jedinečné maškarády a obyčeje se v několika vesničkách na Českomoravské vrchovině uchovaly z dávných hlubin času a dodnes zosobňují v takřka nezměněné podobě mizející touhu slavit příchod jara bujarým veselím.

 

Přísně tradiční

Masky před vortovskou hospodou jsou pastvou pro oči. Kostýmy ze slámy nebo ze sytě barevných látek podobně jako klobouky zdobí množství různobarevných mašlí, třásní, krajek, pentlí,…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte