Slovo inflace, tedy jinými slovy růst cen měřený indexem spotřebitelských cen, se začíná v posledních týdnech vyskytovat ve světových médiích s mnohem vyšší frekvencí. Je ale „globální“ hrozba růstu cen vůbec reálná? Jak jsou na tom jednotlivé kouty světa? A co lze vlastně čekat u nás?

Apokalyptici (včetně nejednoho českého ekonoma) věštili příchod vysoké inflace už v roce 2009. Podle nich měla být reakcí na to, že po pádu Lehman Brothers v září 2008 musely centrální banky zachraňovat prudký a okamžitý výpadek finančních trhů a chrlily na trhy prakticky neomezené množství peněz.

Jenže krize se ukázala být mnohem hlubší, prudší i vleklejší, než aby injekce centrálních bank světa dokázaly způsobit celosvětovou inflační nákazu.

 

Proč hrozí

Jaká je situace nyní? Revolta v arabském světě – jakkoli může být v dlouhodobé perspektivě pozitivní i z hospodářského hlediska – přináší z krátkodobého pohledu nejistotu a tu nemají trhy rády. K revoltě v regionu se přidává drsná občanská válka v zemi, která produkuje dvě procenta celosvětové produkce ropy. Trhy ve své reakci přestřelují, ale hrozba růstu cen způsobeného „ropným šokem“ je přece jen o něco akutnější.

Druhý důvod je, že hlavní světová výrobna – tedy čínská ekonomika – vykazuje velké příznaky přehřátí. Pokud se Číně podaří udržet inflaci na uzdě, bude to malý zázrak. Cosi podobného platí i pro další mladé…

2011_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte