Je to právě deset let, co byla v únoru 2001 publikována první, tzv. draftová sekvence lidského genomu. Někteří biologové tehdy říkali, že tak jako se hmota skládá z Mendělejevovy soustavy prvků, tak se člověk skládá z podobné tabulky genů, a že až ji budeme znát, konečně pochopíme, co dělá člověka člověkem. Dnes už si to nemyslíme.

Před několika lety jsem v muzeu v Madridu viděl vedle sebe kostru gorily a člověka. V základních rysech si byly tak provokativně podobné, že mimozemský zoolog by je pravděpodobně zařadil do blízkého příbuzenství, jako to ostatně děláme i my. Nikde v těch kostrách nebylo možné vyčíst nápovědu, proč se uvnitř lebky jedné zrodila schopnost vyzdobit strop Sixtinské kaple, napsat Novosvětskou nebo sekvenovat vlastní genom a uvnitř druhé ne.

V roce 2005 byl přečten genom šimpanze a s napětím se čekalo, zda se najde něco jako geny pro lidství, které člověka vymezí vůči všem ostatním. Nic se nenašlo. Právě naopak, ukázalo se, že lidský a šimpanzí genom si jsou nečekaně podobné, v celkové sekvenci je shoda v neuvěřitelných 98,6 %. Později se zjistilo, že rozdíly jsou spíše v tom, kde, kdy a jak často se jednotlivé geny přepisují, asi jako když na jednu klaviaturu můžeme zahrát mnoho různých skladeb. Buňky mozku člověka své geny přepisují pětkrát častěji, než je tomu u šimpanze, ale jinak to jsou u obou druhů skoro stejné buňky s téměř stejnými geny. Ještě později se zjistilo, že překvapivě podobné si jsou genomy víceméně všech organismů.…

2011_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte