Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Eseje

Vření a bublání

Podivná kategorie dobra a zla v současné ekonomické diskusi

Americká hypoteční krize, jež přerostla v celosvětovou krizi finanční a hospodářskou, která prozatím vyústila do eurokrize. Všechny tyto převratné jevy s sebou pochopitelně přinášejí vření a bublání v politické diskusi, v ekonomické publicistice i v ideologii. Doprovodným jevem ideologicky zjednodušené interpretace událostí je chytlavé, ale falešné moralizování, cosi, co bychom mohli nazvat morálním kýčem v ekonomii. Zkusme se na některé tyto jevy podívat podrobněji.

Spořit je moudré, utrácet je nemravné, dluhy jsou špatné

Svět je uzavřený systém. Aby mohl někdo někde spořit, musí někdo jiný někde jinde utrácet. Kdyby všichni začali jenom spořit a nikdo se nezadlužoval, světová ekonomika se zastaví a posléze úplně zhroutí. A kdo je vlastně nemravný? Ten, kdo si půjčil, nebo ten, kdo půjčil?

Svět hodnot sem můžeme vpustit teprve v okamžiku, kdy dojde k porušení kontraktu. Nemravné je půjčit si peníze s úmyslem je nevrátit. Nemravné je ale také například půjčování peněz s úmyslem zmocnit se majetku dlužníka.

Samotné půjčování si peněz však je a bude normální. Je třeba normální, že lidé spoří a zároveň jsou zadluženi, že v určitém stadiu se rodina (když děti studují) zadluží a když děti odrostou, začne více spořit.

Nezadlužené firmy bývají podezřelé kvůli slabé výkonnosti kapitálu. Když dokážu z jedné koruny udělat dvě, je správné si další korunu půjčit…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.