64_tvar01_cudlin_R01_2011_s.jpg
64_tvar01_cudlin_R01_2011_s.jpg
Takové výjevy jste v kinech ve 3D ještě neviděli. Jan Budař předstírá hru na varhany a jeho ruce se přitom natahují z plátna k divákům jako chapadla chobotnice. Trojrozměrně jsou k vidění i nejobyčejnější výjevy jako hemžení chodců na rohu Vodičkovy ulice a Václavského náměstí. Efekt je neméně magický jako v populárním Avataru. Režisér Jan Němec ve svém intimním filmu Heart Beat 3D ohledává možnosti nových technologií: natočil pravděpodobně první celovečerní autorský film ve 3D na světě.

„Chtěl jsem ukázat, že není nutné, aby se tímto způsobem natáčely jen výpravné sci-fi nebo animované pohádky,“ říká čtyřiasedmdesátiletý režisér. Slavnostní premiéry svého nového filmu se nemohl krátce před Vánocemi zúčastnit kvůli hospitalizaci v nemocnici. Přes vážné problémy se srdcem má ale svěží myšlení a tvůrčí drzost větší než jeho o půl století mladší studenti na FAMU. Pomocí odrazů v zrcadle, projekcí filmového záznamu přes rohy místnosti nebo předmětů stavěných přímo před kamery si Jan Němec neustále pohrává s jednotlivými plány obrazu. Znejišťuje a okouzluje. Dokazuje, že vynalézavá práce s hloubkou prostoru, kterou 3D umožňuje, nemusí být jen doménou filmových trháků, ale že může být stylistickým trumfem filmových experimentátorů. Jeho nejnovější film tak mění paradigma, jak vlastně 3D vnímat.

 

Havlovy paradoxy

Podnětem pro vznik snímku byl scénář, který Němec napsal v roce…

2011_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte