Když psal George Orwell před šedesáti lety román 1984, nejspíš si nedokázal představit, kolik vznikne technologií, které jeho chmurnou vizi přiblíží realitě. Běžně se dnes dají koupit zařízení, jež kombinují družicový systém GPS se signálem mobilních telefonů, a dokážou tak sledovat člověka doslova na každém kroku. Přitom dotyčný vůbec nemusí tušit, že někdo ví o jeho pohybu úplně všechno.

Jak to funguje? Malá krabička, případně náramek, má v sobě GPS čip, který zajistí informaci o poloze. Pomocí mobilní sítě jsou údaje přenášeny na server. Jednoduchá webová aplikace pak umožní zobrazit, kde a kdy se nacházel člověk, jenž má „krabičku“ u sebe, případně jej přímo on-line sledovat. Na mapě se ukáže jeho trasa a aktuální poloha, doplněná o časové údaje.

Systémy pro sledování lidí nelze automaticky považovat za zlo. Mohou pomáhat například rodičům nebo handicapovaným lidem, třeba nemocným Alzheimerovou chorobou. Představte si následující situaci – starý člověk se ztratí, neví, kde je, a potřebuje pomoci. Stisknutím SOS tlačítka může odeslat předvolenou textovou zprávu rodině nebo opatrovníkovi. Některá zařízení umožňují také nouzovou hlasovou komunikaci, takže dotyčný může jednoduše oznámit, že si nedokáže poradit. Jeho poloha je díky GPS lokátoru známa, není tedy problém jej najít. Podobně mohou rodiče zjistit, kde se nachází dítě, které nepřišlo včas domů. Na obrazovce počítače uvidí, že je třeba na hřišti nebo se zdrželo ve škole. …

2010_obalka_R09
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R09
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte