Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ve hvězdách

Kolik váží zeměkoule

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Henry Cavendish byl nejspíš autista a sociopat a jeho objevy byly geniální

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Sir Henry Cavendish pocházel ze starého šlechtického rodu a díky zděděným penězům byl jedním z nejbohatších Angličanů 18. století. Když po krátké úvaze dědictví investoval do akcií londýnské burzy (jejímž se stal majoritním akcionářem), tvrdilo se, že více peněz nemá ani královská rodina. On sám to nikdy nepotvrdil a je dost pravděpodobné, že to ani nevěděl; peníze ho nezajímaly. Sir Henry Cavendish totiž byl, jak se už tehdy bez obalu říkalo, divný.

Skoupé huhlání
Skoro čtyřicet let nosil jeden a tentýž oblek, který se skládal z vybledlého a pomačkaného fialového kabátu s vysokým límečkem a plisovanými manžetami, jehož střih vyšel z módy už před Cavendishovým narozením. Stejně jako jeho nepostradatelný třírohý klobouk. Když mluvil s lidmi, nedíval se jim do očí – nebo přesněji řečeno, když mluvil s muži. S ženami totiž nemluvil vůbec a jeho domácí služebnictvo ženského pohlaví mělo příkaz nechodit mu na oči. Do svého bytu vcházel po odděleném schodišti a se služebnictvem nejraději komunikoval pomocí vzkazů na papírcích.

Nikdy se neoženil, nikdy s nikým neměl románek, nikdy se s nikým nespřátelil. Jediní lidé, které strpěl, byli vědci, členové Klubu Královské společnosti, se kterými každý týden večeřel před schůzí klubu. Těšil se mezi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.