0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ve hvězdách21. 2. 20106 minut

Kolik váží zeměkoule

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Henry Cavendish byl nejspíš autista a sociopat a jeho objevy byly geniální

Reklama
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Sir Henry Cavendish pocházel ze starého šlechtického rodu a díky zděděným penězům byl jedním z nejbohatších Angličanů 18. století. Když po krátké úvaze dědictví investoval do akcií londýnské burzy (jejímž se stal majoritním akcionářem), tvrdilo se, že více peněz nemá ani královská rodina. On sám to nikdy nepotvrdil a je dost pravděpodobné, že to ani nevěděl; peníze ho nezajímaly. Sir Henry Cavendish totiž byl, jak se už tehdy bez obalu říkalo, divný.

Skoupé huhlání
Skoro čtyřicet let nosil jeden a tentýž oblek, který se skládal z vybledlého a pomačkaného fialového kabátu s vysokým límečkem a plisovanými manžetami, jehož střih vyšel z módy už před Cavendishovým narozením. Stejně jako jeho nepostradatelný třírohý klobouk. Když mluvil s lidmi, nedíval se jim do očí – nebo přesněji řečeno, když mluvil s muži. S ženami totiž nemluvil vůbec a jeho domácí služebnictvo ženského pohlaví mělo příkaz nechodit mu na oči. Do svého bytu vcházel po odděleném schodišti a se služebnictvem nejraději komunikoval pomocí vzkazů na papírcích.

Nikdy se neoženil, nikdy s nikým neměl románek, nikdy se s nikým nespřátelil. Jediní lidé, které strpěl, byli vědci, členové Klubu Královské společnosti, se kterými každý týden večeřel před schůzí klubu. Těšil se mezi…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc