Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Příliš mnoho slunce

Stát by měl postupovat v podpoře obnovitelných zdrojů jinak, než jak to předvedl v případě slunečních elektráren

Na českých loukách se na jaře stane zvláštní věc: vedle květin deroucích se za sluncem bude ze země vyrůstat stále více černých panelů, kterým se říká fotovoltaické články. Na první pohled to je dobrý signál, že podporu obnovitelných zdrojů energie myslíme vážně. Jenže něco v tom systému podpory skřípe. Dnes je už jasné, že původně dobrý úmysl štědře dotovat sluneční energii kvůli čistšímu životnímu prostředí začíná neúměrně znečišťovat prostředí ekonomické. Stát totiž zaručuje až příliš vysoké zisky z tohoto druhu podnikání prakticky bez rizika pro investory. Vláda navrhla novelu zákona, která má tyto výnosy snížit na přijatelnou úroveň, není však jisté, že ji rozháraný parlament schválí, zejména když je nová silná lobby připravena bránit své zisky.

Ať to dopadne jakkoli, problémy kolem fotovoltaiky by neměly odradit stát od hledání lepších způsobů financování obnovitelných zdrojů energie, protože jsou životně důležitou alternativou vůči ropě, uhlí či jádru.

Drahá liknavost
Jak vlastně vznikl onen „problém se sluncem“? Jde o kombinaci dvou faktorů – technologického a politického. Rychlý rozvoj v oblasti fotovoltaiky vedl v uplynulých letech ke zlepšení parametrů solárních panelů a poklesu jejich ceny. Stát s takovým prudkým vývojem zjevně nepočítal a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.