0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika14. 2. 20108 minut

Příliš mnoho slunce

Stát by měl postupovat v podpoře obnovitelných zdrojů jinak, než jak to předvedl v případě slunečních elektráren

Na českých loukách se na jaře stane zvláštní věc: vedle květin deroucích se za sluncem bude ze země vyrůstat stále více černých panelů, kterým se říká fotovoltaické články. Na první pohled to je dobrý signál, že podporu obnovitelných zdrojů energie myslíme vážně. Jenže něco v tom systému podpory skřípe. Dnes je už jasné, že původně dobrý úmysl štědře dotovat sluneční energii kvůli čistšímu životnímu prostředí začíná neúměrně znečišťovat prostředí ekonomické. Stát totiž zaručuje až příliš vysoké zisky z tohoto druhu podnikání prakticky bez rizika pro investory. Vláda navrhla novelu zákona, která má tyto výnosy snížit na přijatelnou úroveň, není však jisté, že ji rozháraný parlament schválí, zejména když je nová silná lobby připravena bránit své zisky.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ať to dopadne jakkoli, problémy kolem fotovoltaiky by neměly odradit stát od hledání lepších způsobů financování obnovitelných zdrojů energie, protože jsou životně důležitou alternativou vůči ropě, uhlí či jádru.

Drahá liknavost
Jak vlastně vznikl onen „problém se sluncem“? Jde o kombinaci dvou faktorů – technologického a politického. Rychlý rozvoj v oblasti fotovoltaiky vedl v uplynulých letech ke zlepšení parametrů solárních panelů a poklesu jejich ceny. Stát s takovým prudkým vývojem zjevně nepočítal a…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc