0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

K věci7. 2. 20105 minut

Krize není příčinou

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

S prezidentkou Exekutorské komory ČR o vymáhání dluhů

Reklama

Během loňského roku proběhlo nejvíce exekucí v porevoluční historii. Hospodářská krize ale není hlavní příčinou, říká prezidentka Exekutorské komory ČR Jana Tvrdková.

  • Autor: ČTK
• Autor: ČTK

Počet exekucí loni dosáhl v Česku absolutního rekordu, přesáhl jeden milion. Překvapilo vás to?

Ani ne. Pozorovali jsme, že exekutorské úřady hlásí nárůst agendy. A navíc se počty exekucí zvyšovaly v posledních letech meziročně o zhruba třicet procent, takže jsme očekávali, že rok 2009 dopadne podobně. V odhadech jsme se trefili téměř přesně – napočítali jsme 718 tisíc exekucí a 300 tisíc soudních výkonů rozhodnutí, což jsou exekuce, které dělají soudy svými úředníky. Jsou to alarmující čísla.

Proč jsou alarmující?
Představte si, kolik věřitelů – a stále více věřitelů – se musí soudní cestou domáhat zaplacení svých pohledávek! Na druhé straně je pak rostoucí počet lidí, kteří nerespektují rozsudky soudu.

Co je příčinou takového stavu?
Rozumím tomu tak, že je u nás poměrně nízká úroveň právního vědomí, je to jednoduše neúcta k právu. Začíná to u toho, že lidé neplní smlouvy. Ať už obchodní, občanskoprávní či společenské. Mezi ně patří i úmluva o tom, že občané platí daně, zdravotní pojištění, že respektují rozhodnutí orgánů veřejné moci. To…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc