89A_R51_2010_n.jpg
89A_R51_2010_n.jpg

89A_R51_2010_s.jpg
89A_R51_2010_s.jpg
Lady Macbeth, Elena Ceauşescu a Serena Pembertonová. Co mají tyto ženy společného? Jsou to manželky mocných mužů, posedlé tím, aby se jejich moc ještě zvětšila, a jsou ochotny jít přes mrtvoly. Právě jméno té poslední stojí v titulu knihy u nás nepříliš známého, ale v Americe ceněného básníka a prozaika Rona Rashe (57). Jeho poslední román Serena, o němž řekl, že je tím nejlepším, co kdy napsal, vydalo nakladatelství Jota.

Serena je skutečně jakousi jižanskou variací na téma Macbetha: žena posedlá mocí. Děj je zasazen do hor Severní Karolíny těsně po velké hospodářské krizi. Ve zdejší divočině vzkvétá obchod se dřevem a jistý Pemberton je majitelem jedné z dravých společností, které kácí celé hektary lesa. V cestě jim stojí jen chřestýši na svazích, častá zranění dřevorubců a zájmy ochránců přírody dotovaných Rockefellerem, kteří by zdejší hory chtěli zahrnout do národního parku. Serena s manželem naopak doufají, že dříve či později pokácí každý strom na planetě. Expozice románu je rychlá. Pemberton se vrací z Bostonu, přiváží si s sebou novomanželku, ale už na nádraží je čeká mladá žena, která čeká Pembertonovo dítě, a její otec, jenž hodlá sjednat spravedlnost. Ta se však v Rashově románu vyskytuje hlavně jako fackovací panák. Hned první scéna to dává najevo: otec v souboji zemře a jeho těhotná dcera zůstává nezaopatřená. Nabídnou jí jen nůž, kterým byl její otec zabit, a s ním radu, ať ho…

2010_obalka_R51-52
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R51-52
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte