0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Společnost12. 12. 20108 minut

Vánoční pozdrav z Ria

Brazílie bojuje o svou olympijskou metropoli

Když se v sobotu vpodvečer začaly nad jižní částí Ria de Janeiro ozývat duté detonace, vycházeli lidé v tričkách a bermudách spěšně z obchodů a barů luxusní čtvrti Ipanema a hleděli k obloze. Otevřená ústa dětí dávala tušit, že se děje něco naprosto úžasného: na nebi vybuchovaly husté roje pestrobarevných rachejtlí. Do rozpálených ulic tropického megaměsta dorazily Vánoce s celou parádou podchlazené severské symboliky a na nedalekém jezeře Rodrigo de Freitas se právě rozzářil největší plovoucí vánoční strom na světě – 85 metrů jehličnaté výšky se třemi miliony blikajících světýlek.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

V jednom z nejpozoruhodnějších světových velkoměst, hostiteli mistrovství světa ve fotbale v roce 2014 a letních olympijských her o dva roky později, ale není o ohňové efekty a nervy drásající exploze nouze ani při jiných příležitostech. Jenom o týden dříve provázel štěkot automatických zbraní vztyčení dalšího civilizačního symbolu – na severu města, nad labyrintem třinácti chudinských čtvrtí Complexo do Alemao, zavlála po týdenním obléhání armády a policie snad vůbec poprvé brazilská vlajka.

Ozbrojení nekuřáci

Rio de Janeiro je krásné a nebezpečné. Oceánské pláže jsou sevřené žulovými homolemi mohutných skal, město srší energií. V jižních čtvrtích se kříží tropické světlo se severským užíváním města – na plážích se hraje volejbal a nohejbal, podél…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc