Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Romantické písně o mašinách

Moimir Papalescu přichází s dalším, tentokrát popovým projektem

Nejpracovitější postava české hudební scény Moimir Papalescu skládá muziku budoucnosti. Respektive budoucnosti, která už byla: tohle jsou totiž písně z časů, o nichž kdysi fantazírovala sci-fi Karla Zemana a H. G. Wellse, předvídali je němečtí Kraftwerk a děsily se jich filmy jako Scottův Vetřelec. Papaleskova slabost pro retrofuturistický zvuk je dostatečně známá už z převážně instrumentálního projektu Magnetik, ale až s Die alten Maschinen (Staré stroje) se mu teď podařilo dát zmíněnému nostalgickému konceptu přesvědčivou a ucelenou podobu. Našel totiž pro svou slabost silné spojence, které album staví na světovou úroveň.

Debut Die alten Maschinen vznikal ve spolupráci se zpěvákem Leonem Stevensonem, někdejším hlasem osmdesátkové kanadské popové kapely The Extras. A především se na něm podílel Gerald V. Casale, zakládající člen a hlavní stratég amerických Devo. Tato čtveřice z Akronu v Ohiu počátkem 70. let učinila nekompromisní řez za hippie naivitou, stála u zrodu stylu, jenž zcela změnil tvář populární hudby a později získal všeobjímající označení nová vlna.

 

Místo květin stroje

Výjimečnost Devo spočívala v tom, že členové kapely se přímo účastnili „pohřbu“ 60. let, za nějž bývá – vedle koncertu v Altamontu organizovaného Rolling Stones, při němž ochranka ubodala jednoho z fanoušků – považována protiválečná demonstrace na Kentské státní univerzitě v květnu 1970. Národní garda, která měla…

2010_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1340
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte