Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Česká inteligence

Všechno je dovoleno

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Měl být hercem, a všechno by asi dopadlo lépe, pokud by se jím stal. Jeho otec byl před první světovou válkou soustružníkem v pražské Ringhofferce, důležitější však bylo, že ochotničil ve smíchovském Švandově divadle. Spíš než o způsob trávení volného času šlo o životní ambici: když se mu v roce 1913 poštěstilo získat angažmá v Městském divadle v Plzni, vysvětlil to rodině jako šanci pro všechny, stěhovali se s ním. Múzy tenkrát rodině přály i jinak, nebo to tak aspoň vypadalo: Fučíkův strýc, jmenovec, byl před první světovou válkou známým skladatelem, napsal třeba Vjezd gladiátorů. I malý Julek měl původně zůstat u divadla, jeho otec pro to dělal všechno. Dětské foto pozdějšího agitpropčíka, prozatím však v kostýmu Malého lorda (na motivy dětského románu F. Burnettové), zdobilo i mnohem později, za normalizace, nejednu nástěnku.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Když se ukázalo, že Fučíkův herecký talent není velký, zůstal divadlu věrný aspoň jako recenzent a kritik. Dával o sobě vědět jako sympatizant E. F. Buriana i Osvobozeného divadla, herecké vlohy však patrně usnadnily i jeho nástup do role stranického propagandisty. Pro mladíka, který si kdysi přál být hercem, nyní nebylo problémem přijímat stranické úkoly, každou chvíli jiný. Posledním, už o poznání truchlivějším zbytkem někdejšího hereckého nastavení byla role shrbeného profesora Jaroslava Horáka s přilepenými vousy, kterou Fučík s chutí hrával dávno před…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.