70_beck_foto_archiv_R49_201_n.jpg
70_beck_foto_archiv_R49_201_n.jpg

První životní lež – lež globalizovaného světa – je obsažená ve větě Joschky Fischera: „Nikdo nemůže dělat politiku proti trhům.“ Tento výrok byl příkladem toho, jakou míru sebevědomí měli politici v posledních dvou desetiletích.

Dnes se politici vidí jako štvanci mocenské hry globálního kapitálu – je to však sebeklam. Politická třída si tuto domnělou bezmoc sama přivodila, když prosadila pravidla globalizovaných trhů na národní úrovni jako „reformy“, čímž stvořila údajně neměnný „globalizační osud“. Globální kapitál dosáhne „nedotknutelnosti“ své moci jen tehdy, když politika sama pracuje na svém zničení.

Bezmocnost politiky funguje také jako výmluva, když globální rizika pronikají až do všedního života lidí. Její argument zní: Protože globální politické odpovědi na následky globalizace neexistují, nedá se dělat vůbec nic!

Politici občas strategicky obrátí tento argument naruby a vzbuzují nesplnitelná očekávání. Před summitem G 20 se hlasitě požaduje něco jako řízená globální finanční daň, i když všichni dobře vědí, že je nemožné ji prosadit. Heslo „Vše lze řešit jen globálně, a proto nelze dělat nic!“ tedy umožňuje cíleně oddělit slova od činů. Politici se tak mohou tvářit jako bojovníci za globální dobro beze strachu, že si zašpiní ruce. Německá vláda proto může požadovat daň z finančních transakcí, aniž by jen na okamžik…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte