57B_R49_2010_n.jpg
57B_R49_2010_n.jpg

57B_R49_2010_s.jpg
57B_R49_2010_s.jpg
Brooklyn je sice už šestým románem Colma Tóibína (1955), irského spisovatele, kritika a žurnalisty, který se vehementně hlásí k homosexuální menšině a přednáší také na Princetonu či Stanfordu. Je ale teprve jeho první prózou uvedenou v Česku. Možná proto, že titul letos získal prestižní britskou literární cenu Costa a loni se dostal i mezi nominace na Bookerovu cenu a k jeho napsání podle autora přispěl impulz skoro politický: totiž víra, že jeho vlast musí zůstat otevřená všem imigrantům od Poláků přes Nigerijce po Číňany.

Úvodní a závěrečné pasáže Brooklynu zachycují strnulost irského maloměsta v 50. letech, v čase omezených ekonomických i společenských možností, kdy mladí lidé houfně vyráželi především do Anglie. Protagonistkou je typická tóibínovská postava: obyčejná Irka bez peněz a bez pronikavého intelektu. Své roky tráví s matkou a sestrou v domku v Klášterní ulici v malé uzavřené komunitě, kde všichni znají všechny po generace nazpátek. V podstatě jedinou příležitostí k seznámení – a potažmo k budoucnosti – jsou nedělní tance, přičemž eventuální manželství by bylo navždy (rozvod je něco „neslýchaného a nehorázného. Jediní rozvedení lidé, o nichž se ve městě vědělo, byli Elizabeth Taylorová a možná pár dalších filmových herců a hereček“).

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte