0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

K věci21. 11. 20104 minuty

Nakonec se dohodnou

Zdá se, že Evropská unie z problémů hned tak nevyjde. V době, kdy se rozhořely debaty o případné pomoci další zemi v potížích, Irsku, se zároveň nepodařilo schválit unijní rozpočet na příští rok. Příčiny a následky této situace vysvětluje ekonom České spořitelny Petr Zahradník

Skutečně se jednání o rozpočtu zablokovala poprvé v historii EU?

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Nikdy před tím se jednání takto nezasekla. Byť o historii srovnatelné s dnešní situací lze hovořit od roku 1988, za tu dobu se nic podobného nestalo. Je to dané tím, že na základě Lisabonské smlouvy a dalších změn posílila role Evropského parlamentu, který dnes sehrává daleko silnější roli než dříve. Dříve v podstatě jen kontrasignoval a příliš do toho nezasahoval. Dnes se řada evropských poslanců snaží vymezit jako konkurenční rozhodovací centrum vůči radě a mám pocit, že komplikace kolem rozpočtu jsou toho projevem. Dnes se nicméně v Bruselu mluví o tom, že je pořád ještě 44 dnů na to, aby se ti rozhádaní kohouti dohodli, čili to není úplně jasné a ukončené.

Tedy rozpočtové provizorium není tak úplně nevyhnutelné, jak by se mohlo zdát?

Je to tak a navíc bude v polovině prosince summit Evropské rady, kde bude snaha vytvořit společný postoj rady i Evropské komise a pak přesvědčit Evropský parlament, zejména tedy rebelující poslance z Nizozemska a Velké Británie k tomu, aby byli rozumnější. Na druhou stranu především britští poslanci jsou obvykle svéhlaví a nenechají si radit v tom, jak mají postupovat. Pokud se ovšem zhruba do měsíce nerozhodne, tak je nanejvýš pravděpodobné, že do rozpočtového provizoria padneme, protože přes Vánoce se obvykle nic moc neděje. Je…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc