Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Nakonec se dohodnou

Zdá se, že Evropská unie z problémů hned tak nevyjde. V době, kdy se rozhořely debaty o případné pomoci další zemi v potížích, Irsku, se zároveň nepodařilo schválit unijní rozpočet na příští rok. Příčiny a následky této situace vysvětluje ekonom České spořitelny Petr Zahradník

07_R47_2010_n.jpg
07_R47_2010_n.jpg

Skutečně se jednání o rozpočtu zablokovala poprvé v historii EU?

Nikdy před tím se jednání takto nezasekla. Byť o historii srovnatelné s dnešní situací lze hovořit od roku 1988, za tu dobu se nic podobného nestalo. Je to dané tím, že na základě Lisabonské smlouvy a dalších změn posílila role Evropského parlamentu, který dnes sehrává daleko silnější roli než dříve. Dříve v podstatě jen kontrasignoval a příliš do toho nezasahoval. Dnes se řada evropských poslanců snaží vymezit jako konkurenční rozhodovací centrum vůči radě a mám pocit, že komplikace kolem rozpočtu jsou toho projevem. Dnes se nicméně v Bruselu mluví o tom, že je pořád ještě 44 dnů na to, aby se ti rozhádaní kohouti dohodli, čili to není úplně jasné a ukončené.

 

07_R47_2010_s.jpg
07_R47_2010_s.jpg
Tedy rozpočtové provizorium není tak úplně nevyhnutelné, jak by se mohlo zdát?

Je to tak a navíc bude v polovině prosince summit Evropské rady, kde bude snaha vytvořit společný postoj rady i Evropské komise a pak přesvědčit Evropský parlament, zejména tedy rebelující poslance z Nizozemska a Velké Británie k tomu, aby byli rozumnější. Na druhou stranu především britští poslanci jsou obvykle svéhlaví a nenechají si radit v tom, jak mají postupovat. Pokud se ovšem zhruba do měsíce nerozhodne, tak je nanejvýš pravděpodobné, že do rozpočtového provizoria padneme, protože přes Vánoce se obvykle nic moc neděje. Je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

redaktorka

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1407
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte