Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

K věci

Nakonec se dohodnou

Zdá se, že Evropská unie z problémů hned tak nevyjde. V době, kdy se rozhořely debaty o případné pomoci další zemi v potížích, Irsku, se zároveň nepodařilo schválit unijní rozpočet na příští rok. Příčiny a následky této situace vysvětluje ekonom České spořitelny Petr Zahradník

Skutečně se jednání o rozpočtu zablokovala poprvé v historii EU?

Nikdy před tím se jednání takto nezasekla. Byť o historii srovnatelné s dnešní situací lze hovořit od roku 1988, za tu dobu se nic podobného nestalo. Je to dané tím, že na základě Lisabonské smlouvy a dalších změn posílila role Evropského parlamentu, který dnes sehrává daleko silnější roli než dříve. Dříve v podstatě jen kontrasignoval a příliš do toho nezasahoval. Dnes se řada evropských poslanců snaží vymezit jako konkurenční rozhodovací centrum vůči radě a mám pocit, že komplikace kolem rozpočtu jsou toho projevem. Dnes se nicméně v Bruselu mluví o tom, že je pořád ještě 44 dnů na to, aby se ti rozhádaní kohouti dohodli, čili to není úplně jasné a ukončené.

Tedy rozpočtové provizorium není tak úplně nevyhnutelné, jak by se mohlo zdát?

Je to tak a navíc bude v polovině prosince summit Evropské rady, kde bude snaha vytvořit společný postoj rady i Evropské komise a pak přesvědčit Evropský parlament, zejména tedy rebelující poslance z Nizozemska a Velké Británie k tomu, aby byli rozumnější. Na druhou stranu především britští poslanci jsou obvykle svéhlaví a nenechají si radit v tom, jak mají postupovat. Pokud se ovšem zhruba do měsíce nerozhodne, tak je nanejvýš pravděpodobné, že do rozpočtového provizoria padneme, protože přes Vánoce se obvykle nic moc neděje. Je…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.