Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

Nouze je, že dostali nařezáno

Nejpozději do měsíce plánují odboráři stávku státních zaměstnanců. Nelíbí se jim snížení platů o deset procent a to, že se rozšíří počet profesí, kde tarifní plat nebude záviset na počtu odpracovaných let. Podle odborového předáka Jaroslava Zavadila už stávka na plánu vlády nic nezmění. Bude dobrá k tomu, aby lidé dali najevo nespokojenost.

07_R45_2010_n.jpg
07_R45_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Minulý týden jste spolu s kolegy z vedení Českomoravské konfederace odborových svazů navštívil vedení rakouských odborů. Poradili vám tamní kolegové nějakou strategii pro chystanou stávku?

07_R45_2010_s.jpg
07_R45_2010_s.jpg • Autor: Respekt
My jsme debatu vedli spíš do jiných oblastí. Bavili jsme se hlavně o tom, jak rakouská vláda řeší svůj vlastní deficit. Zjistili jsme, že ho řeší tak, jak bychom čekali – jak na příjmové, tak na výdajové straně rozpočtu. Příjmy rozpočtu chce zvýšit o 1,2 miliardy eur, výdaje snížit o dvě miliardy eur. Neznám všechna konkrétní opatření na straně příjmů a výdajů. Ale potvrdilo se, že zatímco naše vláda jde jenom cestou škrtů, jiné pravicové vlády nejsou škrtům tak nakloněné.

 

Co z toho podle vás plyne pro naši vládu?

Pro naši vládu z toho neplyne nic. Rozhodla se, že bude jen škrtat. To může rozpočty v budoucnu ohrozit. Když lidé dostanou méně peněz, jejich spotřeba bude nižší. Spotřeba táhne ekonomiku, je to prorůstové opatření. Když se sníží kupní síla, povede to ke zhoršení situace.

 

Přesto, co byste tedy naší vládě poradil?

Ve státních zakázkách se točí nějakých šest set miliard korun, je tam možná až dvanáctiprocentní úspora, dalo by se ušetřit sedmdesát miliard korun. Další možností, jak získat peníze do rozpočtu, je zakročení proti daňovým únikům. Těmi se vláda vůbec nezabývá.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
2010_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1093
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte