Petra Procházková
Petra Procházková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Giorgij E. dostal poslední říjnový týden u brněnského městského soudu tři roky nepodmíněně a nesl to statečně. S matkou to bylo o něco horší. Čekalo se, že Giorgije propustí, neboť většina svědků uváděla, že to je kluk hodný, a byť Gruzínec, velmi mírný, slušný, až zakřiknutý. To, co provedl a za co ho celkem spravedlivě odsoudili, byla jeho kavkazská povinnost a sám nebyl moc rád, že toho muže musel říznout. Vlastně ani nechtěl.

Matka hraje v celé kauze ústřední roli. To ona vyvolala pozornost souseda, nezaměstnaného a neurvalého pana M., který spolu se svým synem v brněnském domě pro sociálně slabší, osoby nezařazené do společnosti a ty, kdo z nějakého důvodu přišli o rodinné zázemí, budil u mnoha obyvatel hrůzu. Oba se před čtyřmi měsíci pustili i do paní E. Nejdřív jí na společné chodbě nadávali, slova nabírala na síle, až dosáhla kalibru krajně neslušného. Ve chvíli, kdy vzduchem létala „kurva“, vyšel z bytu maminky Giorgij. Matka, inženýrka chemie, ho ve slunné Gruzii vychovávala podle přísných kavkazských pravidel, z nichž jedno z nejdůležitějších praví, že matka je nedotknutelná a v životě muže absolutně nejdůležitější žena. Že tohle Evropan nemá pod kůží, za to Giorgij nemůže. On prostě ví, že kdo vztáhne ruku na matku, je synem smrti. Když Giorgij viděl pana M., jak pěstí drtí nos maminky, vrhl se k oběma agresorům a začal ji bránit, což tedy on, vystudovaný filmový režisér, moc neuměl. Pár jich schytal, a…

2010_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte