Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Nemáme na to

Petra Procházková • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Petra Procházková • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Giorgij E. dostal poslední říjnový týden u brněnského městského soudu tři roky nepodmíněně a nesl to statečně. S matkou to bylo o něco horší. Čekalo se, že Giorgije propustí, neboť většina svědků uváděla, že to je kluk hodný, a byť Gruzínec, velmi mírný, slušný, až zakřiknutý. To, co provedl a za co ho celkem spravedlivě odsoudili, byla jeho kavkazská povinnost a sám nebyl moc rád, že toho muže musel říznout. Vlastně ani nechtěl.

Matka hraje v celé kauze ústřední roli. To ona vyvolala pozornost souseda, nezaměstnaného a neurvalého pana M., který spolu se svým synem v brněnském domě pro sociálně slabší, osoby nezařazené do společnosti a ty, kdo z nějakého důvodu přišli o rodinné zázemí, budil u mnoha obyvatel hrůzu. Oba se před čtyřmi měsíci pustili i do paní E. Nejdřív jí na společné chodbě nadávali, slova nabírala na síle, až dosáhla kalibru krajně neslušného. Ve chvíli, kdy vzduchem létala „kurva“, vyšel z bytu maminky Giorgij. Matka, inženýrka chemie, ho ve slunné Gruzii vychovávala podle přísných kavkazských pravidel, z nichž jedno z nejdůležitějších praví, že matka je nedotknutelná a v životě muže absolutně nejdůležitější žena. Že tohle Evropan nemá pod kůží, za to Giorgij nemůže. On prostě ví, že kdo vztáhne ruku na matku, je synem smrti. Když Giorgij viděl pana M., jak pěstí drtí nos maminky, vrhl se k oběma agresorům a začal ji bránit, což tedy on, vystudovaný filmový režisér, moc neuměl. Pár jich schytal, a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.