0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika24. 10. 20104 minuty

Lesy patří podnikatelům

Česko, jako už několikrát v posledních dvaceti letech, vede zásadní diskusi o podobě svých lesů. Nový ministr zemědělství Ivan Fuksa posvětil před volbami zavrhovaný plán, v němž se zásadně omezuje možnost malých firem těžit ve státních lesích. Současně s tím ministerstvo opět navrhuje velmi sporný prodej státního dřeva. Jde o zdánlivě odborný spor, zda stromy prodávat hned po pokácení („na pařezu“), kde – zjednodušeně řečeno – rozhoduje o kvalitě a ceně kupovaného dřeva těžař a zákazník, nebo tzv. na odvozním místě, při čemž si kontrolu nad kvalitou a cenou nechávají až do prodeje samotné Lesy ČR. Už roky se hovoří o tom, že právě prosazování „pařezu“ spojené s nedokonalou kontrolou tohoto prodeje stojí státní podnik miliardy na úkor několika neprůhledných soukromníků, kteří je mohou následně používat ke korumpování tuzemských politiků. Minulý týden proto vzbudil rozruch článek respektovaného zemědělského analytika PETRA HAVLA, který se právě neprůhledného „pařezu“ zastává.

Reklama

Lesy ČR dlouhodobě prosazují model prodeje dřeva, který řada odborníků tvrdě kritizuje kvůli neprůhlednosti a korupčnímu potenciálu. Proč ty kritické hlasy opomíjíte?

Jejich argumenty byly shledány nevěrohodnými. Byla tu studie pana Dolejského, kterou sice schválili poslanci, rada národního lesnického plánu o ní ale řekla, že není pravdivá. Je to mlžení, které se tu odehrává ve všech médiích, autoři názorů podporujících prodej na odvozním místě jsou poměrně mediálně šikovní.

Hovořím například o studiích konzultantské společnosti AT Kearney, tuzemských ekonomů i pražské zemědělské univerzity. To nejsou zpochybněné studie. Stejně navíc mluví i srovnání z konkrétních míst v terénu.

Tyhle studie jsem neviděl. Nechal jsem si ale udělat hloubkovou analýzu, která pracuje s čísly už od roku 2000 – s náklady, výkony atd. Jsou to data zevnitř Lesů ČR ze zdroje, jejž nemůžu jmenovat. Jsou to čísla, která podle mě nemůže mít někdo zvenčí k dispozici. A z nich je to úplně jasné.

Ta vaše studie pracuje s čísly od anonymního zdroje z Lesů ČR?

Ano. Sice té problematice nerozumím dokonale, ale nechal jsem si ta čísla rozklíčovat a jednotlivé položky vytáhnout. Je to z toho jasné.

Jinými slovy je to studie od samotných Lesů ČR.

Z jejich…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc