Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Audit Jana Macháčka

Temné slunce

Kdyby se vláda začala zabývat výbuchem solárního průšvihu o něco dříve, mohla dosáhnout svých cílů klidně jenom pomocí rétoriky. Něco podobného se totiž podařilo ve Španělsku. Jakmile vláda začala nahlas mluvit o zdanění fotovoltaiky, přestaly být tamější banky ochotné tyto projekty financovat, respektive podmínky financování velmi zpřísnily.

Takže nakonec solárních elektráren nebylo připojeno tolik, jak se v katastrofických prognózách předpokládalo, a španělská vláda ke zdanění nakonec ani sáhnout nemusela. To ovšem neznamená, že španělská vláda nedělala nic. Snížila výkupní cenu solární energie a prodloužila její garanci. Může se ještě něco takového podařit v Česku? Podle všeho ne, protože už je pozdě. Naprostá většina projektů, které budou připojeny v letošním roce, už financování od bank zajištěno má.

Pokud vláda zatím jen nahlas přemýšlí o zdanění (srážkové dani či dani z tržeb) solárních elektráren, měla už by na tom začít pracovat, protože to sice lze (jak dokládá horečná příprava zdanění státního příspěvku na stavební spoření), ale technicky to nemusí být vůbec nic jednoduchého a je třeba použít zrychlené legislativní řízení, aby vše začalo platit prvního ledna.

Hrozí Česku v souvislosti s fotovoltaikou arbitráže? Možná ano, ale v tom případě je docela důležité, jak razantně a přesvědčivě bude vláda svoje kroky obhajovat, jak pevně si za nimi bude stát a jak bude mít srovnané argumenty. Čím později začne vláda situaci řešit, tím to může být…

2010_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte