Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Co poradil Zakaria

Cesta ke spojenectví s USA vede jedině přes silnou Evropskou unii

Veletrh myšlenek má oproti veletrhu třeba knih jednu nevýhodu. Nedá se tam nic zabalit a odnést si domů. Český veletrh myšlenek nazvaný Forum 2000 ovšem minulý týden nabídl sdělení, které by šlo skoro zabalit, převázat mašlí a doma postavit na noční stolek – tak je konkrétní a zasazené do našich dnešních životů. Tohle sdělení zní: Spojené státy jsou zklamané vývojem v Evropě. A pokud byl jeho autor, americký politolog Fareed Zakaria, nejzajímavějším a nejchytřejším hostem Fora, jak nasvědčují ohlasy i počet jeho rozhovorů v českých novinách a televizi, stojí za to tohle sdělení trochu promyslet.

Dvě otázky

Forum 2000 je akcí evropského formátu a jeho zakladatel, vůdčí postava a hlavní magnet pro účastníky Václav Havel má důvod být nač hrdý. Pod touto všeobecně platnou formulí se samozřejmě mohou objevit drobné výhrady – třeba to, že by nebylo na škodu ubrat na přednáškovém formátu a přidat na debatách. Možná i proto Zakaria pronesl svůj nejdůležitější postřeh v Česku teprve až v novinovém interview, konkrétně v Hospodářských novinách. Tam prohlásil, že ve Washingtonu panuje velké zklamání z toho, že Evropa jako celek není „důležitým geopolitickým hráčem“. Dále Zakaria říká: „Evropa se stala ekonomickou a sama k sobě i politickou entitou, ale směrem ven nemá společný záměr, není schopna podstatně přispět ke geopolitickému…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.