40-kom1_n.jpg
40-kom1_n.jpg

Podaří se v komunálních volbách stejný průlom jako v těch sněmovních? Tedy propad zkompromitovaných politiků a oslabení velkých stran? Pokud bychom vycházeli z průzkumů veřejného mínění, které se věnovaly větším městům, pak nikoli. Uvažování voličů se ale ještě může změnit, ostatně i před těmi sněmovními se většina rozhodovala na poslední chvíli. Bylo by to namístě. Pokud totiž neproběhne obdobná revoluce jako letos v létě, tak se ani celostátní politika přes všechno předchozí volební zemětřesení nezmění a zůstane zabředlá v korupčních aférách. Jde totiž o spojité nádoby: Možnosti centrálních politiků nepříjemně ovlivňují lokální bossové, kteří mají pod kontrolou regionální buňky stran. A tyto buňky pak vybírají kandidáty do sněmovny, Senátu, volí předsedu strany. Množství prokazatelných kauz nám ukázalo, že zdejší obecní svět do značné míry ukradly různé klany a nyní se určí, jestli v tom budou moci pokračovat.

 

40-kom1_s.jpg
40-kom1_s.jpg
Konec malých poměrů

Česká města potřebují hlavně dvě změny: zaprvé zbavit se představy, že radní se obrazně řečeno mají starat jen o to, kam nalít další beton nebo maltu, a zadruhé je třeba alespoň přibrzdit rozpínající se klientelismus.

Vezměme to postupně. Čeští komunální politici ve větších městech žijí v představě (neplatí to pro všechna města), že jejich primárním úkolem je nechat stále něco stavět: silnice, okruhy, obchodní domy...…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2277

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte