Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Proměna, která nejde zastavit

Za měsíc touto dobou nejspíše Obamovi demokraté utrpí velký výprask ve volbách do amerického Kongresu a tím se uzavře úvodní kapitola vládnutí prvního černošského prezidenta Spojených států. Dnešní americká politika se přitom zdálky jeví jako hodně nepřehledná hádka, jejíž vášeň někdy bere dech. Země je ale na křižovatce a ve sporech nejde o nic menšího než o budoucí charakter země.

Za politickým střetem demokratů a republikánů se dnes skrývá srážka dvou velmi rozdílných skupin Američanů. Jednu představuje tábor, který komentátor Ronald Brownstein označuje jako „koalici na vzestupu“. Jedná se o příslušníky menšin, Hispánce a černochy, stejně jako bílé ženy s vysokoškolským vzděláním a mladé lidi do třiceti let obecně. Tato skupina většinou volila Baracka Obamu a slibovala si od jeho nástupu rychlé změny. Díky tomu, že se vládě nepodařilo vyřešit důsledky finančního kolapsu a následné recese (vzhledem k rozměrům to ani nešlo), prožívá tato skupina silné rozčarování. Vláda demokratů postrádá náboj, energii, zápal, je jaksi vyčichlá, příliš pedantská, málo revoluční. Radikální rozchod s minulostí se utopil v tradičním politickém přetahování, jehož detaily jsou únavné a výsledky chabé.

Druhá skupina je „koalicí ohrožených“. Přibližně vzato – tvoří ji bílí Američané se základním vzděláním a bílí muži s vysokoškolským vzděláním, tedy skupiny, jejichž relativní pozice ve společnosti oslabuje ve prospěch „koalice na vzestupu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.