17A_cudlin_mala_R04_2010_n.jpg
17A_cudlin_mala_R04_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Ukrajina o víkendu vybírá nového prezidenta a schyluje se k pořádnému dramatu. Ve finálovém duelu mezi Julií Tymošenkovou a Viktorem Janukovyčem nejde jen o záchranu bankrotujícího státu, ale i o budoucí směřování klíčové země mezi Evropskou unií a Ruskem.

Alexej Tolkačov je na vymyšlení toho slova opravdu hrdý. „Díky němu se nám podařilo vysvětlit obyčejným lidem to, proč mají bojovat za změnu. Kučmismus byl klíčem k pochopení těch nejpalčivějších problémů Ukrajiny,“ říká mladý právník v jedné z kaváren na kyjevském náměstí Nezávislosti. „Korupce, to byl kučmismus. Ignorantství politiků, opět kučmismus. Apatie lidí, neochota úřadů – jednoduše kučmismus,“ rozpřahuje Alexej ruce s tím, že společenskou bouři, kterou se mu spolu s dalšími lidmi podařilo před šesti lety rozpoutat, si nedokázal představit ani v těch nejdivočejších snech. Demonstrace proti prezidentovi Leonidu Kučmovi se krátce před volbami v roce 2004 proměnily v masové politické protesty, na něž svět dodnes vzpomíná jako na „oranžovou revoluci“.

17A_mala02_R04_2010_s.jpg
17A_mala02_R04_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Právě tady na hlavním kyjevském náměstí rozbily před šesti lety desetitisíce demonstrantů své stany, aby ve dvacetistupňových mrazech podpořily prezidentského kandidáta Viktora Juščenka.„Byly to nejdramatičtější chvíle mého života, na které dodnes…

2010_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte