Elektronické knihy zatím svoje papírové předchůdkyně příliš neohrožují, ale své místo si již vybojovaly. Díky své digitální podobě jsou šetrné k přírodě, nezabírají místo v knihovně a nedají se vyprodat. Číst je lze prostřednictvím počítače, mobilního telefonu, čtečky elektronických knih nebo jiného podobného zařízení. Internetových stránek, kde lze zdarma a legálně číst elektronické knihy zajímavých autorů (dokonce i díla psaná česky), zvolna přibývá.

Průkopníkem elektronických knih je Michael S. Hart, Američan, který za rok oslaví čtyřicetileté výročí od startu svého projektu Gutenberg (více na Gutenberg.org). První stovku textů Michael Hart sám opsal (využíval přitom počítač na Univerzitě v Illinois, k němuž měl přístup), s dalšími mu pomáhali jeho známí a dobrovolníci. Před masivním nástupem internetu se knihy šířily po akademických sítích, případně na disketách. Dnes na stránkách projektu najdeme přes 30 000 děl světové literatury v několika desítkách jazyků a je tu i několik českých knih. Všechny si můžete číst zdarma, provozovatelé projektu vás ovšem upozorní, že zatímco v USA se na knihu nevztahují autorská práva, v ostatních zemích to může být jinak. Je tedy na čtenáři, aby si sám ověřil, zda stažením některých děl neporušuje ve své zemi práva autora. (Zákony se v různých státech liší, většinou se však za volně dostupné pokládá dílo, jehož autor zemřel před více než sedmdesáti lety…

2010_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte