Jednoho dne v roce 2004 profesor Kolumbijské univerzity Jeffrey Sachs opustil svou kancelář na pomezí Central Parku a Harlemu. Z New Yorku se vydal na jih středoafrického státu Malawi, na návštěvu náčelníka vesnice Mwandama, jejíž obyvatelé ještě nedávno umírali hladem.

34A_R39_2010_n.jpg
34A_R39_2010_n.jpg

 

 

 

 

Americký profesor od náčelníka zjistil, že vesničané ze všeho nejvíce potřebují hnojiva a nová semena, na která sami nemají dost peněz. Každá ze sedmi tisíc domácností roztroušených ve víc než stovce menších sídel v okolí Mwandamy proto dostala dva pytle hnojiv a pytel semen. Výsledek se dostavil okamžitě. Úroda kukuřice se (i díky častějším srážkám) zvýšila z půl tuny na hektar na více než pět tun a nikdo už nehladověl. Část sklizně si zemědělci odložili na horší časy, část použili k vaření bezplatných obědů pro školáky z chudých rodin. Zbytek prodali a konečně tak poznali, co to znamená „mít zisk“.

Zpravodaj týdeníku Die Zeit Bartholomäus Grill ve své reportáži popisuje, jak iniciativa amerického ekonoma Mwandamu proměnila. Jednou týdně do ní po nové silnici přijíždí auto speciální banky pro chudé, v níž si už dva tisíce vesničanů zřídilo své účty; šest stovek jich dostalo půjčky na rozjetí drobného podnikání, na něž by jim běžné banky nikdy nepůjčily. Počet případů často smrtelné malárie díky darovaným ochranným sítím klesl o šedesát procent. Uprostřed vesnice stojí budka,…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte